About Us

WHO WE ARE

Lighthouse Christian Church is a non-denominational church that seeks to live out the life, power, and teachings of Jesus. We do this by learning how to be real friends to one another, studying the Bible, celebrating God’s goodness, and serving people.  Our desire is to live full, joy-filled lives as a witness to the abundance offered to all by Jesus.  Finally, we are disciples (on-going learners) committed to living excellently and to supporting one another in that quest.

WHAT WE BELIEVE

Lighthouse Christian Church of Drummond Island is a local expression of the Body of Jesus Christ, composed of those who are seeking God and committed to the work of this Church. The Bible is our guide as we look to the life of Jesus to give us clarity and courage for living the abundant life (John 10:10). This means we embrace His summation of all commandments as “love God with all your heart, soul, mind, and strength, and love your neighbor as yourself” (Mark 12: 30-31) and His commission to “love one another as I have loved you” (John 13: 34).

–  Taken from the Preamble of the Bylaws for the Church

A BRIEF HISTORY OF LIGHTHOUSE CHRISTIAN CHURCH

In the beginning… Reverend George Strickland, settled on Drummond Island in November of 1879.  In 1880 he organized a Sunday school.  He was then a minister in the United Brethren denomination.  In 1881 he organized a United Brethren Church.

On October 9, 1893, a church meeting was held to organize the First Congregational Church on Drummond.  About two years later, we voted to join the Sault Ste. Marie association of Congregational Churches.  On March 31, 1896 we voted to be incorporated as a Congregational Church according to M.I. state laws.

D. Murray Seaman donated a lot for the present day church.  The cornerstone was engraved with the date, 1901, and the building was erected in 1902.

The Rev. Strickland, having spent nearly fifty years in service on D.I., as doctor, pastor, and missionary.  He decided to retire at the age of 84 so Miss Myrtle Raynor, a former missionary of the Hopi Indians, took his place in the fall of 1927 and was here more then nineteen years.  She retired in Dec. 26, 1946.

At Easter time 1947, Rev. Charles Sheldon took up the work where Miss Raynor left off and served nineteen years retiring in Dec. 8, 1966.  During his term of service the church was remodeled and a parsonage and Sunday school rooms added across the back of the church.

In the spring of 1967 Rev. and Mrs. Archie Brodie came to serve the church and were here until the spring of 1970.

On January 22, 1970 the congregation voted to build a new church on the same site.  Church services were held at the D.I. School from June until October of 1970.

On June 21, 1970 Pastor Dolores Lobdell took up the work of Rev. Brodie.  Pastor Labdell was here for thirteen years and retired on June 1, 1983.

On December 1983 Pastor Loren Deal took up the work of Pastor Labdell.  He was here for fourteen years, leaving in December 1, 1997.

In 1998 Pastor Bob Milne took up where Pastor Deal left off.  The name of the church was changed in 2002 to Lighthouse Christian Church.  He was here until 2004.  Dan Klinger came in Dec. 2005 and left in  Sept. 2006. Pastor Daniel Hintz came in late 2006, as an interim pastor, and left in the fall of 2007.

Pastor Scott Danforth came in November 2007 and is still our pastor.  God’s transforming work continues in the hearts of those on Drummond Island.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *